Ambulancia estetickej medicíny

Aplikácia botulotoxínu

Botulotoxín (BTX) je neurotoxický proteín vyprodukovaný baktériou Clostridium botulinum a príbuzné druhy. Využíva sa v medicíne, výskume a kozmetike, pričom jeho úlohou je uvoľňovať svalové stiahnutia. 

Odstránenie mimických vrások je metóda, pri ktorej sa dôsledne meria a povrchovo aplikuje botox v malých množstvách. Vrásky sú touto metódou znížené na minimum alebo úplne odstránené.
Účinok je možné pozorovať už po dvoch dňoch od aplikácie, pričom trvá maximálne 6 mesiacov v závislosti od metabolizmu pacienta. Po tejto procedúre je tvár omladená a výborne odpočinutá. U niektorých pacientov sa môžu prejaviť mierne modriny a opuchy v oblasti vpichu. Riziko vzniku vedľajších účinkov pri tejto metóde je minimálne.

Často kladené otázky

Ako funguje botulotoxín?

Účinok spočíva v uvoľnení svalu, ktorý pôsobí priamo na príčinu vrások, teda na svalovú činnosť. Aplikáciou veľmi malej dávky botulotoxínu do svalu sa dočasne preruší nervovo svalový prenos vzruchu a dôjde k požadovanému svalovému uvoľneniu a vyhladeniu vrásky a nežiaducej mimiky, tým sa tiež zamedzí ďalšiemu prehlbovaniu vrások. Časom ale účinok ustupuje a dochádza k opätovnej inervácie svalu. Účinok je teda reverzibilný, nie je na stálo.

Ako zákrok prebieha?

Ide o ambulantný zákrok, trvajúci niekoľko minút. Vlastná aplikácia zaberie 5 - 10 minút. Aplikuje sa tenkou ihlou (tkz. Inzulínkou) pod kožu do príslušnej oblasti. Samotné injekčné podanie nie je výrazne bolestivé, dalo by sa prirovnať ku štipnutiu, je však možné ho vykonať aj v miestnom znecitlivení. Ihneď po zákroku môže byť koža v mieste vpichu  začervenalá a toto začervenanie však po niekoľkých minútach zmizne. Ihneď po zákroku je možné sa vrátiť do bežného života.

Pre koho je botulotoxín vhodný?

Botulotoxín je vhodný pre ženy aj mužov od 18 do 65 rokov. Napriek tomu, že štúdie alebo sledovanie o škodlivosti na plod neexistujú, nie je vhodný pri tehotenstve, ani pre kojace ženy.

 

 

 

    Galéria