November - mesiac venovaný mužskému zdraviu

November - mesiac venovaný mužskému zdraviu

Ani v dnešnej dobe ešte u mužov nie je zvykom absolvovať pravidelné urologické prehliadky a zistenie možných zdravotných problémov je pre nich prekvapujúce.

Množstvo uvedomelých mužov síce postupne stúpa, ale aj tak je to len zlomok z celkového počtu. Väčšina mužov navštívi urológa až vo chvíli, keď už majú problémy a mnohí z nich dokonca až vtedy, keď už majú problémy výrazné. Štandardná preventívna prehliadka, ktorá je odporúčaná až po 40., či dokonca po 50. roku je stále zriedkavá. V spoločnosti naozaj veľmi chýba celková osveta v oblasti mužského zdravia, ale aj základné znalosti o rakovine a nutnosti jej včasného záchytu.

Ak ste muž, ktorý ešte neabsolvoval svoju prvú návštevu urológa, možno vás zaujíma, čo môžete očakávať:

Pre začiatok je užitočné pochopiť, kto je to urológ.

Urológ je lekár, ktorý sa špecializuje na močovo-pohlavný trakt - obličky, močový mechúr, nadobličky, močovú trubicu a mužské reprodukčné orgány - a mužskú plodnosť. Urológovia sú tiež vyškolení v chirurgickej a lekárskej liečbe ochorení, ktoré postihujú tieto orgány.

Typické veci, ktoré môžete očakávať počas stretnutia s urológom:
Každá návšteva urológa v ambulancii sa začína zberom anamnézy. To môže zahŕňať dotazníky, ktoré pomôžu posúdiť, aké závažné je vaše ochorenie. V dotazníkoch máte "ohodnotiť" veci, ako sú príznaky dolných močových ciest, inkontinencia a/alebo sexuálne zdravie.
Urológ sa zameria na váš močovo-pohlavný systém a na to, aký je váš základný problém, a bude zahŕňať aj kompletné vyšetrenie všetkých telesných systémov. Ochorenia iných systémov môžu pomôcť pri diagnostike urologických problémov. Dôležitú úlohu zohráva poskytnutie kompletného zoznamu všetkých vašich liekov vrátane voľnopredajných liekov, vitamínov a doplnkov, ktoré užívate. 
Urológ vykoná fyzikálne vyšetrenie. Zameria sa na močovo-pohlavný systém a zhodnotí aj ostatné systémy. Lekár vykoná vyšetrenie pohlavných orgánov plus digitálne rektálne vyšetrenie na posúdenie prostaty (so súhlasom pacienta).
Po vyšetrení s vami urológ prediskutuje plán liečby. Zvyčajne to zahŕňa ďalšie vyšetrenia.

Urológ môže doporučiť odber krvi:  krvný obraz, funkciu obličiek alebo vyšetriť PSA (prostatický špecifický antigén) alebo hladinu testosterónu.
Urológ vám môže nariadiť zobrazovacie vyšetrenia. To môže zahŕňať sonografické vyšetrenie obličiek, močového mechúra a prostaty, alebo zobrazovacie vyšetrenie na zobrazenie konkrétnych orgánov.
Urológ môže odporučiť ambulantný, ordinačný zákrok. Môže to byť cystoskopia, minimálne invazívny postup, ktorý vyšetruje močový mechúr a močovú trubicu; urodynamika, ktorá hodnotí funkčnosť močového mechúra u pacientov, ktorí majú inkontinenciu, alebo biopsia.

Nehanbite sa a navštívte urológa nielen vtedy, ak sa vyskytne nejaký problém. Preventívna prehliadka raz za rok môže odhaliť i závažné ochorenie v skoršom štádiu a zachráni vám tak život.

 

    Galéria